REKLAMPI | BLOG
E-Ticaret hakkında bilinmeyenler?

İnternetin yaygın kullanılmaya başlandığı 2000li yıllardan sonra bu alanda çok farklı sektörler oluşmaya başladı, bunların en popüler olanlarından bir tanesi de dijital reklamcılık sektörüdür. İnternet ortamında uygulanan reklam kampanyalarında akılda kalıcılık özelliğini işler hale getirebilmek gerekmektedir, görsel hafızanın önemi dikkate alınarak insanların gün boyu internet ortamında çok fazla alanda ürün ya da firma reklamı ile karşılaştıklarını düşünecek olursak farklı olarak aralarından sıyrılmayı başaranlar reklamı kazanca dönüştürmüş oluyorlar. Dijital ajanslar firmaların sadece reklamlarını değil web tasarımlarını, mobil pazarlama ve sosyal medya pazarlama hizmetlerini ayrıca gerekli olduğu durumlarda interaktif uygulamalarını hazırlayarak takibini gerçekleştirmektedirler.

Firmaların dijital medya ajanslarından beklentileri

İnternetin yaygınlaşması ve kullanıcı sayısının artması ile birlikte e-ticaret yapan firmaların sayısı oldukça artıştır. Geleneksel birebir satış yöntemini kullanan firmalar, bu satış yöntemine ek olarak aynı zamanda e-ticarette yaparak kazançlarını arttırma yolunu seçmişlerdir. İnternet aracılığı ile müşteri hedef kitlelerini değiştiren firmalar kendilerini teknolojik anlamda da sürekli güncellemek durumundadırlar. E-pazarlama konusunda çok sayıda pazarlama yöntemi bulunmaktadır, bir ya da birkaç yöntem deneyerek e-ticaret alanında faaliyet gösterebilirler. Sanal mağazalardan hizmet veren firmaların yapmaları gereken en önemli şey stok ve fiyat güncellemelerini düzenli olarak yapmaktır.

E- ticaret’in ekonomiye sağladığı katkılar nelerdir?

E- ticaret’in hızlı yayılmasını ve çok fazla ön plana geçmesini sağlayan en önemli sebeplerden biri düşük maliyet ile yapılarak ok kısa sürede hem satın alma işleminin tamamlanması hem de ürünün tüketici ile kısa zamanda buluşmasıdır diyebiliriz. E- ticaret insanların küresel pazar ile tanışmalarını her an her yerden 24 saat boyunca istedikleri her an alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Şirketler hedef kitlelerine E-ticaret yöntemi sayesinde direk ulaşabilirler. Kobilerin dünya ticareti içinde daha etkin olmaları ve markalaşma sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünyanın en büyük ciroya sahip olan 500 şirketi arasında en fazla 5 yıl önce kurulmuş e-ticaret hizmeti veren firmalarda bulunmaktadır. E-ticaret’in iki türü vardır bir tanesi işten işe e-ticaret diğeri işten tüketiciye e- ticarettir. Elektronik ticaret tüm dünyada iletişimi kolaylaştıran teknolojinin bir parçası olarak doğmuştur, hizmet ve ürünlerin reklam, tanıtım, satış, ödeme ve teslimat işlemlerinin tamamı internet bağlantısı sayesinde bilgisayar ya da mobil cep telefonlarından yapılabilmektedir. İnternet reklamcılığı ile de desteklenen elektronik ticaret ağları çok sayıda firmanın reel satış yükünü ve maliyetlerini düşürmüştür, maliyetlerin düşmesiyle birlikte fiyatların uygun hale geldiğini ve bunun satış hızını önemli ölçüde arttırdığını söyleyebiliriz. İnternet ortamında görsel yayınların net şekilde paylaşılabiliyor olması, elektronik ticaretin yapılmaya başlamasına olanak sağlayan önemli unsurlardır diyebiliriz, bu sayede insanlar görerek satıcı ile online bağlantıya geçerek bilgisayar başından ödemesini ve ürüne ait sigorta işlemlerini de yaptırarak satın alma işlemlerini rahatlıkla tamamlayabilmektedirler.

Teknolojik gelişmelerin e-ticaret üzerindeki etkileri

Rekabet koşullarının ağır olduğu ticaret hayatında bir hizmet ya da ürünü en düşük maliyetle fakat en iyi kalitede tüketiciye sunmayı başaran işletmelerin maddi kazançları daima artar ve daha fazla bilinilir hale gelirler. İşletmelerin birbirleri arasında yapmış oldukları elektronik ticaret işbirlikleri de küreselleşmeyi ve beraberinde hızlı işleyen bir çalışma hayatının sağladığı kolaylıkları beraberinde getirmektedir. Online pos cihazlarının yaygın kullanımı ve Eft işlemlerinin artık cep telefonlarından bile kolayca yapılması ile birlikte elektronik ticaret ivme kazanmıştır geçtiğimiz yılın verilerine bakıldığında sadece pos cihazları kullanılarak yapılan elektronik ticaret alımlarının 8 milyar Tl’yi bulduğu bilinmektedir. Türkiye’deki elektronik ticaret cirosu her geçen yıl katlanarak artmaya devam etmektedir.

Dijital medyanın firmalara sundukları hizmetler

Firmaların kurumsal kimlikleriyle uyumlu bir dijital pazarlama planı yapmak, sektördeki diğer firmalardan ayrılıp öne geçmesini ve markanın değerini arttıracak hamleleri planlamak ve kesinlikle yaratıcı bir kampanya süreci yaratmak ve yönetmek dijital medya ajanslarından beklenen başlıca konulardır. Dijital medya çalışanlarının hep görsel ve yazınsal yeteneklerinin sanatçı yönlerinin olması hem de strateji planlamasını iyi yapıyor olmaları gerekir ki başarılı bir sonuç elde edebilsinler. Sadece internet üzerinden yönetilen bir reklam pazarlama planlamasında farklı internet kanallarını ve firmanın sosyal medya hesaplarını birbirlerine bağlamak, web sitesi güncellemelerini doğru ve zamanında yapmak ve görsel yayınların hızlı akışını sağlamak markanın akılda kalıcılığını arttıracaktır. Dijital medya ajansları kullandıkları teknoloji ve yaratıcılıkları ile bir marka için yepyeni bir kimlik oluşturarak bunu en iyi şekilde sağlamlaştırmayı da başarmaktadırlar, baştan sona bir markanın dijital platformda adından ilk ve sık söz edilenler arasında olması reklamları ile en çok konuşulup paylaşılanlardan olmasını sağlayabilirler.TÜM BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYIN