REKLAMPI | BLOG
Dijital Medya ajansı neler yapar?

İnternetin yaygın kullanılmaya başlandığı 2000li yıllardan sonra bu alanda çok farklı sektörler oluşmaya başladı, bunların en popüler olanlarından bir tanesi de dijital reklamcılık sektörüdür. İnternet ortamında uygulanan reklam kampanyalarında akılda kalıcılık özelliğini işler hale getirebilmek gerekmektedir, görsel hafızanın önemi dikkate alınarak insanların gün boyu internet ortamında çok fazla alanda ürün ya da firma reklamı ile karşılaştıklarını düşünecek olursak farklı olarak aralarından sıyrılmayı başaranlar reklamı kazanca dönüştürmüş oluyorlar. Dijital ajanslar firmaların sadece reklamlarını değil web tasarımlarını, mobil pazarlama ve sosyal medya pazarlama hizmetlerini ayrıca gerekli olduğu durumlarda interaktif uygulamalarını hazırlayarak takibini gerçekleştirmektedirler.

Firmaların dijital medya ajanslarından beklentileri

Dijital reklam ajanslarının da geleneksel reklam ajanslarının da çok yaratıcı ve kışkırtıcı fikirler üretmesi ve sunması gerekmektedir, günümüzde rekabet koşullarının sertliği yarışı oldukça hızlı hale getirmiştir. İnternet çok hızla her eve girme kuralını aşarak her cebe de girmiş olduğundan bu yana dijital medyanın bir de mobil ayağı oluşmuştur. Reklamcılık çok geniş bir pencereden bakılması, her ayağının tek tek dikkatle takip edilmesi ve ortak hareket edilmesi gereken konulardır. Geleneksel reklam anlayışı ile dijital reklamcılığın birlikte koordineli olarak yürütülmesini sağlayan ajanları tercih ettiğiniz zaman marka değerinizi arttırmanız, maddi kazançlarınızı çoğaltmanız ve markanızın köklü daha çok bilinir hale gelmesini sağlar. Birlikte çalışmaya başladığınız bir dijital medya ajansında size birebir hizmet sunan bir ajans yetkilisi ile başlangıçta doğru bir planlama yapmalısınız. Firma olarak yürütülecek kampanyadan beklentinizin ticari ya da tanıtım amaçlı olması izleyeceğiniz yola karar vermenizi sağlayacaktır. Hedef kitlenizi belirleyerek ajans yetkilisinden kampanyanızın bir ya da birkaç farklı sosyal medya kanalından duyurulmasını isteyebilir, web sitesi güncellemelerinizin, internet sitenizde düzenlediğiniz interaktif anketlerin takibini talep edebilirsiniz. Dijital medya ajanslarının gelişen teknolojiyi yakından takip eden, firmaların isteklerine göre hızlı manevra alabilen özelliklerde olması, çözüm odaklı ve firma ile uyumlu hareket etme özelliklerine sahip olması gerekir.

Dijital medyanın firmalara sundukları hizmetler

Firmaların kurumsal kimlikleriyle uyumlu bir dijital pazarlama planı yapmak, sektördeki diğer firmalardan ayrılıp öne geçmesini ve markanın değerini arttıracak hamleleri planlamak ve kesinlikle yaratıcı bir kampanya süreci yaratmak ve yönetmek dijital medya ajanslarından beklenen başlıca konulardır. Dijital medya çalışanlarının hep görsel ve yazınsal yeteneklerinin sanatçı yönlerinin olması hem de strateji planlamasını iyi yapıyor olmaları gerekir ki başarılı bir sonuç elde edebilsinler. Sadece internet üzerinden yönetilen bir reklam pazarlama planlamasında farklı internet kanallarını ve firmanın sosyal medya hesaplarını birbirlerine bağlamak, web sitesi güncellemelerini doğru ve zamanında yapmak ve görsel yayınların hızlı akışını sağlamak markanın akılda kalıcılığını arttıracaktır. Dijital medya ajansları kullandıkları teknoloji ve yaratıcılıkları ile bir marka için yepyeni bir kimlik oluşturarak bunu en iyi şekilde sağlamlaştırmayı da başarmaktadırlar, baştan sona bir markanın dijital platformda adından ilk ve sık söz edilenler arasında olması reklamları ile en çok konuşulup paylaşılanlardan olmasını sağlayabilirler.TÜM BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYIN